
Hallon- och blåbärsmuffins med smul
on fredag, 04 augusti 2017. Posted in LCHF/low carb
Dagarna är intensiva här hemma. Även fast vi knappt gör någonting känns det som, så är det ett fasligt sjå. Vi har en riktigt matglad liten nykomling som tur är (eller om hon bara vill "snutta"), men det gör samtidigt att hon hela tiden vill vara fastklistrad vid mig. Det gjorde att vi introducerade napp lite tidigare än först tänkt, och det har underlättat hittills!

Hallon- och blåbärsmuffins med smul – 4 stycken
Muffins:
40-50 gram hallon och blåbär
40 gram smör
2 ägg
1 dl mandelmjöl
½ dl hasselnötsmjöl
½ dl mjölk
2 msk kokosmjöl
2 msk sötningsströ
1 tsk bakpulver
2 krm kanel
Smulöverdrag:
15 gram rumsvarmt smör
3 msk mandelmjöl
2 msk hasselnötsmjöl
2 tsk sötningsströ
2 krm kanel
Muffins
Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret. Blanda alla torra ingredienser. Tillsätt ägg, mjölk och smör. Fördela smeten i muffinsformar. Rör försiktigt ner bären (jag använder frysta som fått tina) eller tryck ner bären i varje muffins.
Smulöverdrag
Blanda de torra ingredienserna med rumsvarmt smör. Strö över smulet på muffinsen. Grädda mitt i ugnen i ca 20-25 minuter.



Kommentarer (4)
Malin
Besvara
Marja Folcke
Besvara
Biljana Spirkoska
Besvara
Marja Folcke
Besvara