
Havrekaka med päron och dadlar
Päron var det ett tag sedan jag bakade med, och ändå är det så otorligt gott och gör bakverk saftiga! Nu måste jag ju ändå erkänna att det börjar bli lite kyligt ute, och att det nästan börjar kännas lite höstigt (jag sitter med en filt runt mig i skrivande stund), och för mig passar päron extra bra under just hösten! Denna kaka innehåller även ett par matskedar havregryn (jag använder eko fiberhavregryn), och är sötad med dadlar och lucumapulver (ersätt eventuellt med en annan sötning, såsom agavesirap).
Jag har ganska nyligen kommit hem, eftersom jag stannade kvar på jobbet lite längre på grund utav ett jobbmöte (jag arbetar ju halvtid tre veckor vecka). Det är lustigt att jag lyckats boka in så många möten på eftermiddagarna under dessa tre veckor, vare sig det gäller mitt egna företag, Vasakronan eller "privat". Bäst att passa på när tiden finns!

Havrekaka med päron och dadlar
40 gram färska dadlar
1 ägg
2 msk havregyn
½ dl mjölk eller dylikt
½ dl mandelmjöl
1 msk kokosmjöl
1 msk lucumapulver (eller dylikt)
½ tsk bakpulver
½ päron (50 gram)
Sätt ugnen på 175 grader. Mixa samman dadlar (med kärnan borttagen), ägg och havregryn. Tillsätt resterande torra ingredienser, samt mjölk (eller annan motsvarig vätska). Skala ett halvt päron, skär i mindre bitar och rör ner i smeten. Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter.
- Tags: dadlar, havregryn, lucumapulver, päron
Kommentarer (3)
KP
Besvara
Anneli
Så kalla inte det för sockerfritt.
Besvara
Marja Folcke
Besvara