
Proteinbananmuffins med choklad
Jag älskar att vara ledig inte bara den vanliga lördagen och söndagen, utan även på en måndag! Jag tycker vi borde införa sex-timmars arbetsdag eller 4 dagars arbetsvecka - för då hade jag hunnit blogga hur mycket som helst! Jag har haft en så härlig långhelg med tjejmiddag, frukost ute två dagar på raken, kompispromenader och en hel del träning. Jag tänkte att jag skulle köra ett skivstångpass ikväll, men kände att jag bara ville ta tillvara så mycket som möjligt av denna lediga måndag, att jag bestämde mig för att ta en joggingtur lite senare idag istället. Jag har blivit allt bättre på att vara flexibel, förut var det så att hade jag bestämt för just en sorts träning, så skulle det bli så också. Även om et är världens kanske minsta sak, är det ändå ett framsteg.
Förutom ovannämnda saker, har jag passat på att bygga upp mitt "nya receptarkiv" som höll på att bli farligt lågt (jag gillar att ha en buffert och ha full, nåja åtminstone halv, kontroll på saker och ting). Jag trodde att jag under julen skulle hinna baka massor av nya spännande bakverk att lägga upp här på hemsidan och bloggen. Men det mesta jag bakade blev gamla bakverk, vilket ledde till att ytterst få nya recept skapades. Hur som helst blev ett av de bakverk jag har skapat i helgen, dessa bananmuffins! I dessa har jag tillsatt ett par matskedar så kallat "Bake protein" (protein man kan baka med) och massor av god choklad! Muffinsen blev mycket goda och saftiga, och fick även "crunch" av alla chokladbitar. Jag blandar både ljus och mörk choklad i!

Proteinbananmuffins med choklad – 3 till 4 stycken
1 banan
1 ägg
1 ½ msk olja
½ dl mandelmjöl
2 msk bake protein
1 ½ msk kokosmjöl
1 ½ msk riven kokos
1 msk sötströ
½ msk agavesirap
1 tsk bakpulver
1 ½ krm vaniljpulver
30 gram choklad (gärna ljus och mörk blandat)
Värm ugnen till 175 grader. Mixa banan och ägg. Hacka chokladen och rör ner detta tillsammans med övriga ingredienser (söta efter smak). Fördela smeten i muffinsformar. Grädda i mitten av ugnen i 10-15 minuter, beroende på muffinsens storlek.
Kommentarer (4)
elene persson
Besvara
Marja Folcke
Besvara
Malin
Besvara
Marja Folcke
Besvara