Vegan chocolate banana cake

3.3/5 rank (3 votes)
  • Tid: 35 minuter
  • Räcker till: 4-6 portioner
  • Hur: Ganska enkelt
Vegan chocolate banana cake

Om receptet

*chiaägg= 1 msk chiafrö+3 msk vatten som blandas och får stå i fem minuter och svälla

 
Vegansk chokladkaka med chiaägg istället för ägg. Fokus ligger också på banan, vilket i kombination med chiaägget gör konsistensen härligt kletig. 
 
Mängden ingredienser för detta recept är anpassat till en liten brödform på ca 8X18 cm, du som vill göra i en "normalstor" brödform kan öka ingredienserna med kanske drygt 50%, och öka gräddningstiden med några minuter (jag rekommenderar att alltid känna med en sticka). 

Ingredienser

  • 1 chiaägg*
  • 140 gram banan (ca 1 ½ st)
  • 30 gram kokosolja
  • ¾ dl havremjöl
  • ½ dl mandelmjöl
  • 2 msk riven kokos
  • 2 msk kakao
  • 2 msk sötströ
  • 2 msk vatten
  • 1 tsk bakpulver
  • 1 krm vaniljpulver
  • ev. 15 gram grovhackade nötter
  • ev. 15 gram grovhackad choklad

Instruktioner

  1. Sätt ugnen på 175 grader. Lägg banan, chiaägg och kokosolja i en bunke och mixa samman med en stavmixer.
  2. Tillsätt övriga ingredienser (förutom choklad och nötter) och blanda (med sked eller mixer). Om önskas tillsätts grovhackade nötter och choklad.
  3. Klä en liten brödform (ca 8X18 cm) med aluminiumfolie/bakplåtspapper, fördela i smeten och grädda mitt i ugnen i ca 20-25 minuter. Låt svalna.

Liknande recept

Lämna en kommentar