Go Back
–+ servings
Pumpakaka med kanel - Baka Sockerfritt
Skriv ut receptet
Inga röster än

Pumpakaka med kanel

Saftig pumpakaka med kanelsmak. Jag gör pumpapurén genom att koka bitar av butternutpumpa mjuka och därefter mixa bitarna till en slät konsistens. Men det går också fint att använda fördigköpt pumpapuré. 
 
Jag tipsar om att pumpakakan är godast rumstempererad (låt stå framme ett par timmar innan servering) men bör förvaras i kyl för ökad hållbarhet. 
Måltid: GI
Servings: 6 -8 skivor

Ingredienser

  • 3 ägg
  • 100 gram smör
  • rumsvarmt
  • 2 dl sockerersättning Use Like Sugar
  • 1 ½ dl mandelmjöl
  • 1 dl potatismjöl
  • ca 1 dl pumpapuré*
  • 1 msk kanel
  • 2 tsk bakpulver

Instruktioner

  • Sätt ugnen på 170 grader. Vispa rumsvarmt smör tillsammans med potatismjöl, mandelmjöl, bakpulver och kanel mjukt med en elvisp. Tillsätt även pumpapuré och blanda
  • Skölj visparna (till elvispen) och vispa ägg och sockerersättning pösigt under ett par minuter.
  • Blanda ner äggvispet i pumpablandningen lite i taget.
  • Häll smeten i en brödform klädd med bakplåtspapper, 1.5 liter. Grädda i nedre delen av ugnen i ca 35 minuter, känn med en sticka då konsistensen ska vara fast. Låt svalna. Förvara gärna i kyl, men låt stå i rumstemperatur ett par timmar innan servering
  • *Jag gör min egen pumpapuré genom att koka bitar av butternutpumpa mjuka, hälla av vattnet och mixa till en puré med stavmixer.