En onsdag i april
(Inlägget är skrivet av tidigare ägare av hemsidan och därmed kan vi inte garantera att allt som står i inlägget är aktuellt.) Igår hade jag en dag då jag var “icke.. Läs mer
(Inlägget är skrivet av tidigare ägare av hemsidan och därmed kan vi inte garantera att allt som står i inlägget är aktuellt.)
Igår hade jag en dag då jag var “icke föräldraledig”. Jag hade alltså möjligheten att åka hemifrån och jobba, träffa vänner eller vad jag nu behagade göra. Så här kan alltså en onsdag för mig se ut:
07.00
Vincent brukar nu förtiden vakna vid sju, och då går även jag upp. En bra tid om ni frågar mig! Det har ju gått perioder när han vaknat vid sex, och det är inte lika kul… Vi börjar dagen med att äta frukost och leka. Även om det är min “barnfria dag” så vill jag såklart umgås med Vincent, och det blir så att jag har honom en del av tiden om jag är hemma.
09.20
Vincent, jag och Artur går en promenad innan Vincents 1-års kontroll på BVC. Vår förhoppning var att han skulle sova en stund under promenaden, men så blev inte fallet.
10.00
Möte på BVC! Vincent är 75 cm lång och väger nästan 10,3 kilo. Nästan precis på medelkurvan, dock något under. Han fick sitt 1-års vaccin och jag tycker han tog det så bra! Lite ledsen blev han såklart, men det gick fort över. Efter kontrollen säger jag hejdå till resterande medlemmarna av min lilla familj och beger mig till stan. Jag ska nämligen på ett möte.

11.20
Efter att i vanlig ordning ha gått världens omväg när jag ska till ett ställe för första gången, hittade jag till mitt mötet. Mötet handlade inte direkt om något stort, utan mer om pr-relationer och möjligheten att gå på framtida event. Som bloggentreprenör är ju det superviktigt att nätverka, vilket jag verkligen vill göra mer av! Jag tog med min hälsosamma Nougat och bjöd på och den fick superhöga betyg!

Mötesrummet var så ljust med mycket vacker inredning. Jag var tvungen att ta en bild!
13.00
Efter mötet åker jag till Mall of Scandinavia för att träffa en vän över lunch. Det är första gången jag är där, och det var roligt att se köpcentret och botanisera lite i affärer. Jag hittade både en kofta till mig och en kofta till Vincent. Intressant att det är minst lika kul att köpa kläder till någon annan (läs Vincent) som till mig själv. Jag tyckte tidigare att min egen mamma var halvt knäpp som tyckte just det.
14.30
Visserligen är ett möte också jobb, men jag måste ju hinna med den dagliga ruljansen också! Detta handlar alltså om bloggande, mail, ta hand om övriga sociala medier etc. Och det görs inte direkt på tio minuter kan jag lova. Jag sätter mig på Starbucks och beställer en alldeles för dyr kaffe, samtidigt som jag lägger upp morgondagens två blogginlägg.
Visserligen är ett möte också jobb, men jag måste ju hinna med den dagliga ruljansen också! Detta handlar alltså om bloggande, mail, ta hand om övriga sociala medier etc. Och det görs inte direkt på tio minuter kan jag lova. Jag sätter mig på Starbucks och beställer en alldeles för dyr kaffe, samtidigt som jag lägger upp morgondagens två blogginlägg.

Lyxkaffe på Starbuck med bloggande. Bilderna är från min Snapchat, där jag heter “Bakasockerfritt”.
16.00
Jag sätter mig på pendeln för att ta mig till centralen och sen hem till Nacka. Jag har egentligen mer jag skulle vilja få gjort i jobbväg, men vill samtidigt hem till familjen för att sedan äta middag.
17.30
Dags för middag! Det blir något så avancerat som take away från thaistället nära oss. Vi brukar äta där en gång i veckan, och det är nog det onyttigaste jag äter på hela veckan, hehe… Vincent får dock något helt annat – nämligen grönsaker och lax som jag gjorde till honom dagen innan.
Dags för middag! Det blir något så avancerat som take away från thaistället nära oss. Vi brukar äta där en gång i veckan, och det är nog det onyttigaste jag äter på hela veckan, hehe… Vincent får dock något helt annat – nämligen grönsaker och lax som jag gjorde till honom dagen innan.
19.00
Efter att ha badat Vincent är det dags för honom att nattas. Jag förstår inte hur folk nattar sina barn, och hur de somnar själva i sin spjälsäng. I wish! Vincent skulle med 100% sannolikhet bara skrika. Han kan inte ens somna i Arturs famn liksom. Varje natt är det jag som nattar honom hos mig. Det är mysigt, samtidigt kan det vara frustrerande de där gångerna som det tar en bra bit över timmen, och jag själv har jobb jag vill ta itu med. Eller när jag är hungrig.
20.40
På grund utav en riktigt grinig bebis hinner jag inte jobba så mycket på kvällen, men sätter mig ändå under några minuter vid datorn och mobilen för att jobba. Jag redigerar lite bilder och lägger upp en post på Instagram. Sedan får det minsan vara slutjobbat.
21.00
Egentid=lyxtid! Det blir kvällis och serietittande!
22.30
Läggdags. En tid som jag i ett tidgare liv tyckte var ohyggligt tidigt. Nu känns det nästan sent.
Läggdags. En tid som jag i ett tidgare liv tyckte var ohyggligt tidigt. Nu känns det nästan sent.