Glasstorn med kokosflarn
Under det senaste året har jag hamnat i något av en glassperiod – som det ser ut nu äter jag glass flera gånger i veckan. Här senast testade jag en.. Läs mer



Kokosflarn (12 stycken):
30 gram smör
1 ½ dl riven kokos
3 msk fibersirap gold
3 msk mandelmjöl
ev. 1 msk kakao
4 kulor Add. ice Cream Apple/Cinnamon
4 kulor Add. ice cream Chocolate Chunk
ev. smält choklad, utan tillsatt socker
Sätt ugnen på 175 grader. Lägg smör och fibersirap i en kastrull och värm tills detta smält (låt gärna även koka upp). Rör ner resterande ingredienser. Tillsätt kakao för chokladsmak (eller smaksätt halva degen med ½ msk kakao). Gör små flarn (cirklar, men inte för platta) av detta på en plåt med bakplåtspapper. Ha brett mellan dessa, då de kommer att flyta ut ordentligt. Grädda mitt i ugnen i ca 7-8 minuter. Låt svalna.
När flarnen är kalla görs ett “torn” utav dessa tillsammans med add. ice cream proteinglass, genom att varva kokosflarn med glasskulor (två glassmaker i varje torn). Om önskas dekoreras tornet med smält choklad.


