Hoppa till innehåll

Banankaka med lucuma

Här kommer den utlovade kakan med lucumapulver! Den här gången har jag gjort en saftig banankaka, vilket fått en speciell smak av just lucuma. Denna kaka är dessutom väldigt enkel att göra,.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt
Här kommer den utlovade kakan med lucumapulver! Den här gången har jag gjort en saftig banankaka, vilket fått en speciell smak av just lucuma. Denna kaka är dessutom väldigt enkel att göra, då det bara är att mixa samman allt med stavmixer! Söta gör man efter smak, kanske behöver du inget sötströ alls! För att göra kakan extra lyxig (det är ju trots allt fredag och helg) smälter du på choklad och ringlar över kakan!

 
Banankaka med lucuma - Baka Sockerfritt
 
 
Banankaka med lucuma

1 banan
1 ägg
1/2 dl mandelmjöl
2 msk riven kokos
1 msk pofiber
1/2-1 msk sötströ
1 msk lucumapulver
1/2 tsk bakpulver

Sätt ugnen på 175 grader. Mixa samman alla ingredienser med en stavmixer. Söta efter smak. Fördela smeten i en smord och bröad 12-cm springform. Grädda mitt i ugnen i ca 12-15 minuter.

Banankaka med lucuma - Baka Sockerfritt