Hoppa till innehåll

Chokladcréme med macadamianötter

Vad jag njuter av mina lediga dagar, detta är något jag lätt skulle kunna vänja mig vid! Igår kväll gick jag och min sambo och såg på den efterlängtade biofilen “Hobbit- Del.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt

Vad jag njuter av mina lediga dagar, detta är något jag lätt skulle kunna vänja mig vid! Igår kväll gick jag och min sambo och såg på den efterlängtade biofilen “Hobbit- Del 2”, vilken var riktigt bra! Tiden bara flög iväg, och jag ser fram emot den sista filmen i trilogin. Jag skulle vilja se om den första, för jag kommer inte ihåg mycket av den. Innan bion tog jag en kortare shoppingrunda i Sickla. jag köpte en väska av märket Michael Kors, som jag suktat efter ett tag. Det är inte så ofta jag köper så pass dyra saker, men i ärlighetens namn tycker jag att jag förtjänar den! Min höst och vinter har inte varit helt lätt! Idag började jag dagen med ett aerobicspass och fortsatte med en fika på stan. Ikväll firar jag lilljul med god mat och lite presenter. Det kommer att bli riktigt mysigt!

Chokladcréme med macadamianötter - Baka Sockerfritt


Hur som helst, nu till rubrikens ämne! Jag fick hem en påse med salta macadamianötter, och genast så kände jag att jag ville komma på något speciellt med detta! Det slutade med att jag mixade macadamianötterna till en härlig kräm tillsammans med smält choklad. Det blev alltså en extra lyxig chokladcrème!

 

Chokladcréme med macadamianötter

50 gram macadamianötter
50 gram sockerfri choklad (jag blandar ljus och mörk)
10 gram smör
1 krm vaniljpulver

Smält chokladen. Lägg alla ingredienser i en liten skål och mixa med en stavmixer tills allt blivit en kräm.

 Chokladcréme med macadamianötter - Baka Sockerfritt