Chokladfudge med nötsmör
Chokladfudge är ett så härligt och juligt godis. Och så lätt att göra själv dessutom! Det här är en liten annorlunda variant som jag har gjort med nötsmör. Jag körde med Läs mer

Chokladfudge är ett så härligt och juligt godis. Och så lätt att göra själv dessutom! Det här är en liten annorlunda variant som jag har gjort med nötsmör. Jag körde med jordnötssmör (av salta jordnötter, osötade), men det går lika bra att exempelvis köra mandelsmör. Dessutom är fudgen mejerifri!
Ofta brukar jag göra chokladfudge med smält choklad för att få till chokladsmaken, men här har jag kört kakao. Sötat har jag gjort med fibersirap gold. Det går bra att ta honung (eller liknande istället), men själv föredrar jag smaken av fibersirapen.
Jag lyxade till det hela lite extra genom att toppa med smält choklad och lite hackade nötter, men det är helt frivilligt.

Chokladfudge med nötsmör – 12 bitar
100 gram jordnötssmör (går bra att byta ut mot annat nötsmör)
4 msk kokosolja
3-4 msk kakao
3 msk fibersirap gold (eller honung)
2 krm vaniljpulver
ev. nötter
ev. choklad att toppa med
Lägg alla i ingredienser i en kastrull och värm på mycket låg värme en kort stund tills allt blivit mjukt och blanda noga. Söta efter smak. Tillsätt eventuellt nötter. Klä en liten matlåda eller dylikt med bakplåtspapper eller aluminiumfolie och fördela i chokladsmeten. Låt stelna helt i kylskåp.
Tips: Smält choklad och fördela ovanpå fudgen!




