Havrebollar med pepparkakssmak (utan tillsatt socker)
Så här i närstående juletider tror jag att det är många som uppskattar det enkla i kombination med julförhöjande faktorer. Exempelvis är det väldigt enkelt att göra.. Läs mer


Så här i närstående juletider tror jag att det är många som uppskattar det enkla i kombination med julförhöjande faktorer. Exempelvis är det väldigt enkelt att göra havrebollar och allt som behövs för att sätta julstämning på dom är att tillsätta en gnutta pepparkakskrydda (och så skadar det ju inte att lyssna på julmusik samtidigt). Riktigt enkelt och passar på varje julfika som helst! Och när som helst annars också för den delen.

Havrebollar med pepparkakssmak – 8 stycken
30 gram rumsvarmt smör
1 dl havregryn
½ dl riven kokos
½ dl mjölk
ca 2 ½ msk sockerersättning
1 ½ msk pofiber
½ msk kakao
½ tsk pepparkakskrydda
kokos att rulla i
Lägg alla ingredienser i en bunke (gärna med höga kanter så allt inte skvätter). Vispa någon minut med elvisp tills allt blir en krämig smet. Ställ eventuellt havrebollssmeten kallt i ungefär 10 minuter för att få den att stelna en aning. Gör bollar av smeten och rulla i riven kokos. Förvara i kylskåp. Ta gärna ut havrebollarna en stund innan servering så att de blir lite mjuka.
