Hoppa till innehåll
Open navigation

I framtiden ska jag…

Det är inte helt lätt att veta vad man vill i framtiden. Speciellt så här efter nyår kanske många börjar ta en extra funderare. Själv har jag 57 dagar kvar på jobbet innan jag går på.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt

Det är inte helt lätt att veta vad man vill i framtiden. Speciellt så här efter nyår kanske många börjar ta en extra funderare. Själv har jag 57 dagar kvar på jobbet innan jag går på “mammajobb” (för någon ledighet tror jag inte det kan bli tal om). Vem vet, kanske det ger mitt företag en skjuts, eller så är det precis tvärtom. Hur som helst tror jag att jag kommer att trivas bra som föräldraledig, och det är något jag ser fram emot. 

 
Jag tror att alla bör tänka efter vad de egentligen vill. Själv är jag ung och ibland känner jag att jag faktiskt får chansa lite i livet. Förmodligen kommer jag i framtiden vara glad att jag tog någon risk! Jag gillar att drömma mig bort och föreställa mig såsom jag själv önskar att jag hade det i framtiden. Exempelvis ser jag mig själv som entreprenör (i alla fall på deltid), jobbandes med spännande projekt. Det behöver inte vara enbart “Baka Sockerfritt”, utan jag tror att jag är sugen på att utöka detta med även något annat längre fram. Kanske hittar jag en likasinnad kompanjon! *Hoppas*
 
Jag ser mig själv sitta på något café och jobba, kanske skrivandes åt en tidning. Jag drömmer om flexibla tider, där dagarna ser olika ut, och jag till stor del kan styra och planera dagarna såsom passar mig. Spännande möten med nya kontakter, gå på event, älska varje ny dag och kunna tjäna pengar på det jag brinner för!
 
 
I framtiden ska jag... - Baka Sockerfritt
 
Detta är en liten variant på min kärleksmums