Kladdkaka med smak av hasselnöt
Jag är en riktig kladdkakeälskare (eller chokladälskare överlag), men efter lite eftertanke kom jag på att det var ett bra tag sedan jag gjorde denna typ av kaka. Nu när jag är mammaledig, men.. Läs mer

Jag är en riktig kladdkakeälskare (eller chokladälskare överlag), men efter lite eftertanke kom jag på att det var ett bra tag sedan jag gjorde denna typ av kaka. Nu när jag är mammaledig, men fortfarande utan bebis, var/är min tanke att baka en sak varje dag. Vilket dock inte alltid har blivit av… Men igår svängde jag ihop en underbar kladdkaka med hasselnötsmassa som “topping”. Åh, så god den blev! Och den är himla enkel att göra (mitt måtto är att det jag bakar ska vara lättgjort), vilket passar mig perfekt. Jag använder hasselnötsmjöl i hasselnötsmassan, men det går även bra att mixa mjölet utav vanliga hasselnötter (gärna rostade utan skal – min favorit). Självfallet är det heller inga problem att utesluta massan, och enbart göra receptet till “kladdkakan”.

Kladdkaka med smak av hasselnöt
Kladdkakesmet
25 gram smör
1 ägg
1 dl mandelmjöl
1 msk mjölk/vispgrädde
ca 2 msk sötströ
1 msk kakao
½ msk kokosmjöl
1 krm vaniljpulver
Hasselnötsmassa
2 ½ msk hasselnötsmjöl
5-10 gram rumsvarmt smör
½ msk sötströ
½ tsk kakao
Kladdkakesmet
Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret. Blanda de torra ingredienserna. Rör ner ägg, smör och mjölk. Fördela smeten i en smörad och bröad (mandelmjöl) springform på 12 centimeter.
Hasselnötsmassa
Blanda alla ingredienser till en massa. Lägg klickar av hasselnötsmassan på kladdkakan. Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter. Låt kakan svalna och förvara i kyl.


