Hoppa till innehåll

Kokoskaka med nutella

Jag bakade ju en hel del bakverk i helgen som var, då jag träffade mina föräldrar samt min systers familj. Idag vill jag visa ett till av de bakverk som jag då bjöd på, nämligen en kokoskaka!.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt
Jag bakade ju en hel del bakverk i helgen som var, då jag träffade mina föräldrar samt min systers familj. Idag vill jag visa ett till av de bakverk som jag då bjöd på, nämligen en kokoskaka! I kokoskakan har jag klickat i en hel del av min smarriga och hemmagjorda nutella. På kakan har jag toppat med en frosting med en bas av mascarpone. Självklart kan man toppa med något annat, till exempel vispad grädde, eller varför inte istället servera med glass? 
 
Nu är det inte lång tid kvar till helgen och då blir det ännu mer bakning kan jag lova! Det är lite svårt att hinna med allt under vardagarna, framförallt de dagar då jag tränar på friskis. Men det kommer jag ta igen! Dessutom fyller min ena systerson år idag och den andra på måndag, och eftersom det blir födelsedagsfirande i helgen kommer jag nog baka till det!
 
 
Kokoskaka med nutella - Baka Sockerfritt
 

 
Kokoskaka med nutella

Kokoskaka:
20 gram rumsvarmt smör
1 ägg
3 msk grädde/mjölk (eller blandning)
½ dl riven kokos
¾ dl mandelmjöl
1 ½ msk pofiber
1 ½ msk hasselnötsmjöl
2 msk sötströ
1 ½ krm vaniljpulver
1 droppe bittermandelarom
½ tsk bakpulver

35 gram nutella

Mascarponefrosting:
80 gram mascarpone
20 gram smör
1 krm vaniljpulver sötning efter smak
1 msk riven kokos + extra kokos att toppa kakan med


Kokoskaka
Sätt ugnen på 175 grader. Lägg smör, ägg och riven kokos i en bunke och mixa. Tillsätt övriga ingredienser och blanda noga med en sked. Klä en mini-brödform, ca 10X20 cm,  med aluminiumfolie (alternativt använd en liten springform som är bröad med nötmjöl) och häll i hälften av smeten. Fördela en sträng/rad nutella i mitten av kakan och fördela över resten av smeten ovanpå. Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter.

Mascarponefrosting
Värm smöret mjukt och blanda med mascarpone. Rör ner övriga ingredienser och rör. Fördela frostingen på den avsvalnade kakan. Toppa med riven kokos.

Kokoskaka med nutella - Baka Sockerfritt