Mer nutella (sötad med agave)!
Det har varit ganska lugnt på jobbet, vilket jag tackar för. Det är min första vecka på heltid efter semestern och mina härliga tre veckors halvtidsjobb/halvtidssemester, så det passar bra med.. Läs mer

Det har varit ganska lugnt på jobbet, vilket jag tackar för. Det är min första vecka på heltid efter semestern och mina härliga tre veckors halvtidsjobb/halvtidssemester, så det passar bra med att inte stressa ihjäl sig det första man gör. Dessutom är jag ledig imorgon fredag till förmån för mitt eget företag, för då ska jag göra något så häftigt som att baka till ett bröllop som ska hållas på lördagen! Det kommer förmodligen ta både en stor del utav torsdag kväll och fredagen för att göra detta, och sen så ligger detta vid uppsala vilket är en bra bit bort från mig. Ibland undrar jag vad jag har gett mig in på… Men som tur är kommer jag på att det är väldigt roligt att baka, så det ska nog gå bra!
Jag har nu återigen gjort min hälsosamma nutella som är sötad med agave. Den är så god! Förra gången jag gjorde denna blev den lite mindre lös, och därför använde jag lite, lite vatten i. Men den här gången blev den mycket mer lösare av sig själv i konsistensen, så då uteslöt jag vattnet. Det kan alltså variera från gång till gång och beror på nötterna. Mitt ursprungsrecept på nutella, som är sötad med sötströ finns HÄR!

Nutella med agave
100 gram rostade hasselnötter utan skal
1 msk kokosolja (10 gram)
1 msk agavesirap
ca 2 tsk kakao
1 krm vaniljpulver
ev. 1 tsk vatten
Mixa hasselnötterna med en stavmixer. Tillsätt resterande ingredienser. Vill du ha en lösare kräm tillsätt mer kokosolja, eller eventuellt vatten.

