Saffransyoghurt med havrefras
I onsdags hade vi en så trevlig mellandagsbrunch hemma hos oss! Bland annat bjöd vi på saffransyoghurt med havrefras som jag visar i detta inlägg, bärsmoothie, frukt,.. Läs mer

I onsdags hade vi en så trevlig mellandagsbrunch hemma hos oss! Bland annat bjöd vi på saffransyoghurt med havrefras som jag visar i detta inlägg, bärsmoothie, frukt, smörgås och bakverk. Saffransyoghurten tyckte jag passade så bra och var både enkel att göra och god. Vincent, min lille kräsne tvååring, åt den till och med med god aptit!
Receptet har jag upptäckt och inspirerats av från Ica och är ett perfekt mellanmål. Speciellt för en saffransälskare som jag själv! Havrefraset kan man förbereda lång tid innan och förvara i en tätförsluten burk. Saffransyoghurten görs bäst i att svänga ihop innan servering.
Saffransyoghurt med honung och havrefras – ca 6 portioner
Saffransyoghurt:
1 påse saffran (0,5 gram)
5 dl grekisk yoghurt
2 msk honung, flytande
Havrefras:
2 dl havregryn
1 msk olja
1 msk honung
ca 1 msk vatten
1 krm kanel
1 krm kardemumma
1 krm ingefära
Saffransyoghurt
Rör ihop ingredienserna noga. Fördela i portionsglas eller liknande.
Havrefras
Detta kan förberedas innan. Sätt ugnen på 175 grader. Blanda olja, honung, vatten och kryddor. Rör ner havregryn och blanda noga. Fördela på en plåt med bakplåtspapper och grädda mitt i ugnen i ca 15-20 minuter under omrörning, eller tills blandningen börjar få färg och bli torr. Toppa varje portion med yoghurt med havrefras.