Sarah Bernhardt – utan tillsatt socker
Vincents favoritbakverk verkar vara Sarah Bernhardt. Alltså de där extra chokladiga och lyxiga biskvierna som är så goda (lite mer kompakta än biskvier). Ibland när vi är ute och.. Läs mer

Vincents favoritbakverk verkar vara Sarah Bernhardt. Alltså de där extra chokladiga och lyxiga biskvierna som är så goda (lite mer kompakta än biskvier). Ibland när vi är ute och fikar kan vi köpa en sådan liten goding som han får en mindre bit av. Bakar jag dessa hemma gör jag dom självfallet i en mer hälsosam tappning!
Botten gör jag av manelmjöl och äggvita, och chokladfyllningen av grädde och mörk choklad utan tillsatt socker. Sötar gör jag med sockerersättning – det vill säga en sötning i samma format och ungefär samma sötma som just socker. Exempel på detta är Ica:s Sötströ eller Sukrin. Sist men inte minst doppas varje Sarh Bernhard i smält choklad!
Bakverken passar som extra lyxig fika till en kopp fint thé eller kaffe!
Sarah Bernhardt – ca 6 till 8 stycken
Botten:
1 äggvita
1 dl mandelmjöl
1 msk sockerersättning
Chokladkräm:
60 gram mörk choklad, utan tillsatt socker
3/4 dl vispgrädde
2 tsk sockerersättning
1 krm vaniljpulver
Chokladöverdrag:
ca 60 gram mörk choklad, utan tillsatt socker
lite kokosolja
Botten
Sätt ugnen på 175 grader. Blanda ingredienserna med varandra. Gör platta cirklar utav mandelsmeten på en plåt med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugnen i ca 12 minuter tills kakorna får färg. Låt svalna och börja med chokladkrämen.
Chokladkräm
Koka upp grädden och ta bort den från värmen. Tillsätt bitar av choklad, sötning och vanilj. Låt fyllningen stelna tills den blir fast. Toppa de kallna kakorna med chokladen (jag toppar “undersidan”). Ställ gärna i kylskåpet så att de stelnar ytterligare.
Chokladöverdrag
Smält chokladen. Doppa chokladdelen av kakorna i chokladen och låt dem återigen stelna i kylen.