Hoppa till innehåll

Scones med smak av pepparkaka

    En perfekt frukost eller mellanmål för en föräldraledig mamma som jag själv, är dessa scones med pepparkakssmak! Scones är lätta att göra och dessa får en enligt mig lagom.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt

Scones med smak av pepparkaka - Baka Sockerfritt

 

 

En perfekt frukost eller mellanmål för en föräldraledig mamma som jag själv, är dessa scones med pepparkakssmak! Scones är lätta att göra och dessa får en enligt mig lagom smak av pepparkaka med hjälp av “pepparkakskryddor”. Förslag på serveringstilbehör är sylt/marmelad utan tillsatt socker eller smör och ost! Dessa tycker jag sitter extra fint med ett tänt ljus och lite ruskigt väder.

 

Scones med smak av pepparkaka - Baka Sockerfritt

 

 

Scones med smak av pepparkaka – 4 scones

2 ägg
20 gram smör
1 ½ dl mandelmjöl
1 dl havremjöl
2 tsk fiberhusk
1-2 tsk honung (eller annan sötning)
drygt 1 tsk pepparkakskrydda
1 tsk bakpulver

Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret. Vispa äggen pösigt. Blanda ner alla torra ingredienser bland äggen tillsammans med smör och sötning. Låt stå under några minuter. Forma 4 scones på en plåt med bakplåtspapper och grädda mitt i ugnen under ca 10-12 minuter.

 
 
 

Scones med smak av pepparkaka - Baka Sockerfritt