Hoppa till innehåll

Smulpaj med äpple och kanel

Hösten är äpplenas årstid, och jag har insett att jag knappt bakat något alls med äpple under denna säsong! Eftersom det varma vädret var hos oss så länge, är det liksom något min hjärna.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt
Hösten är äpplenas årstid, och jag har insett att jag knappt bakat något alls med äpple under denna säsong! Eftersom det varma vädret var hos oss så länge, är det liksom något min hjärna har skjutit på (lite som kanelbullarna). Det vill jag ta igen. Först ut i äppelbaket för denna gång är en lättgjord smulpaj smaksatt med kanel. Enkel i sig, men så god. Den är så god att den inte behöver någon grädde eller liknande, men det lyxar ju självklar till det hela lite extra (tips: vispa grädden löst och smaksätt med lite vanilj). Äppelpajen går givetvis att göra i ett större format.
 
Nu vill jag baka både äppelkakor och äppelmuffins. Vad finns det mer för spännande äppelrecept?
 
 
 
 
Smulpaj med äpple och kanel - Baka Sockerfritt
 
 
 
 

Smulpaj med äpple och kanel – 2 portioner

80-100 gram äpple
20 gram rumsvarmt smör
¾ dl mandelmjöl
2 msk riven kokos
1 msk sötströ
2 krm kanel 

Sätt ugnen på 175 grader. Tvätta ett äpple, skär i skivor och fördela i en liten pajform som är cirka 14 centimeter i diameter. Blanda de resterande torra ingredienserna och blanda väl med smöret. Fördela degen över äppelkylftorna. Grädda mitt i ugnen i cirka 15 minuter. Håll koll så pajen inte blir bränd (flytta då ner pajen eller sänk värmen).

 
 
 
 
Smulpaj med äpple och kanel - Baka Sockerfritt