Hoppa till innehåll

Veckan som gått – semmelfika, receptkreation och nyhetsutskick

Jag måste säga att veckan som var har varit en rätt bra och stabil vecka. Eftersom jag inte kommit igång med företaget till en 100%-tjänst (eller i närheten av det, mycket på grund utav att.. Läs mer

Baka Sockerfritt
Av Baka Sockerfritt
Jag måste säga att veckan som var har varit en rätt bra och stabil vecka. Eftersom jag inte kommit igång med företaget till en 100%-tjänst (eller i närheten av det, mycket på grund utav att jag pluggat/jobbat/varit föräldraledig samtidigt), känns det bra att detta i kombination med att vara mammaledig. Artur jobbar nu 75%, vilket gör att han kan ta Vincent mer än en 100%-arbetande, även om den minskade arbetstiden förstås också är till för att han ska få en lugn start. Dock känner jag nu att jag verkligen skulle vilja ha mer tid till företaget. Eller i alla fall få en viss tid specifikt för detta. Nu kör jag mest när Vincent sover, ibland när Artur har honom eller vi har barnvakt hemma (Vincents mormor och morfar). Även om jag alltid lyckas ha tid för företaget (jag lyckades för guds skull lansera två “böcker” på en höst), så blir det lätt hattigt och det kan ge en stressig känsla när jag inte vet exakt vilka tider eller hur länge jag faktiskt kan jobba! Jag kan sakna att liksom själv gå iväg till ett café och sitta ostörd och utan stress i en timme. Vi får se om vi kan lösa det på något vis!
 
 
I veckan som var har jag laddat med semmelinspiration. Jag har exempelvis gjort en semmelwrap som jag tycker är grymt god!
 
 
Veckan som gått - semmelfika, receptkreation och nyhetsutskick - Baka Sockerfritt
 
 
 
Mitt nyhetsutskick för februari är också ivägsänt. Här bjuder jag på receptinspiration för kommande högtidsdagar och bjuder på ett recept från ett av mina e-Magasin! Anmäl er gör ni i boxen i den högra kolumnen/under alla inlägg. I jobbväg har jag även varit på ett möte med Nutri-Nick och fotat inför ett par recept med nuvarande och nya sammarbetspartner. Superkul!
 
 
Veckan som gått - semmelfika, receptkreation och nyhetsutskick - Baka Sockerfritt
 
 
 
Jag har haft en fin helg med bland annat en lyxfika hos min systers familj! Hon hade bland annat bakat fina semlor (med socker). Jag tog med en hälsosam blåbärschesecake som jag gjort i en 24-cm springform. Receptet visar jag ikväll! Stackars Artur avslutade dock veckan med att vara sjuk. Krya!
 
 
Veckan som gått - semmelfika, receptkreation och nyhetsutskick - Baka Sockerfritt
 
Veckan som gått - semmelfika, receptkreation och nyhetsutskick - Baka Sockerfritt