Double chocolate brownie cake, utan tillsatt socker
Brownie passar året runt och jag kan äta det När. Som. Helst. Här är en variant som är en slags kombination av brownie och chokladkaka. Med chokadbitar i (och på). Så.. Läs mer


Brownie passar året runt och jag kan äta det När. Som. Helst. Här är en variant som är en slags kombination av brownie och chokladkaka. Med chokadbitar i (och på). Så gott! Chokladbitarna ger dessutom lite extra crunch i till brownien.

Double chocolate brownie cake
3 ägg
120 gram mörk choklad, utan tillsatt socker
4 msk sockerersättning
½ dl kokosolja
1 ½ msk arrowrotpulver
2 krm vaniljpulver
1 krm salt
Toppa med: ca 50 gram choklad, utan tillsatt socker
Sätt ugnen på 175 grader. Lägg olja och bitar av choklad i en skål, och värm i mikron. Rör om tills chokladen är helt smält. Vispa ägg, sötning och vanilj pösigt med en elvisp. Rör ner choklad, salt och arrowatpulver. Klä en brödform, ca 1,5 liter, med bakplåtspapper och fördela i smeten. Grovhacka choklad och strö ovanpå. Grädda mitt i ugnen i ca 20 minuter. Låt svalna.

