• Brownie med chokladdoppade jordgubbar
  • Chokladrutor med cornflakes
  • Dalgona Coffee
  • Dammsugare, low carb
  • Drömrulltårta
  • Glutenfria Pannkakor
  • Jordnötskakor med cornflakes
  • Kanelpannkakor
  • Kladdig hallonkaka med vaniljfyllning
  • Kladdkaksmuffins, mejerifria
  • Kolasnittar
  • Mjuk chokladkaka
  • No bake Snickersbar
  • Rulltårtstårta
  • Salted caramel brownie
  • Salted caramel chokladkaka
  • Sandkaka, utan tillsatt socker
  • Twix, hälsosamma
  • Äppelkaka med kolasås
  • Äppelkaka med tosca

Bontybollar

on torsdag, 28 mars 2013. Posted in LCHF/low carb

Jag älskar kobminationen choklad&kokos, och därför är dessa bountybollar ett givet inslag i mitt påskfirande. Jag har nu testat att göra bountybollar med NuNaturals stevia droppar, vilket gick alldeles utmärkt! För att göra bounty med vanlig sockerersättningsströ (stevia strö) kolla in DETTA recept. Jag har nu testat att byta ut mascarponen mot ricotta, vilket också det fungerar bra (men ger en lägre fettprocent)! Missa inte TÄVLINGEN där du kan vinna fyra olika flaskor med steviadroppar med fyra olika smaker!
 
Idag började jag dagen relativt tidigt, med 1 ½ timmes uppsatsplugg med start klockan nio. Sedan dess har jag hunnit med en latte macchiato på espresso house och ett skivstångspass på friskis, samt lite mer hemma studerande. Ikväll skulle jag egentligen ha gått på en födelsedagsmiddan, men det blev tyvärr, tyvärr inställt. Vad ska jag nu göra med alla godsaker jag bakat?
 
 


Bountybollar
– 15 till 20 stycken

50 gram smör
100 gram mascarpone/ricotta
ca 30 droppar NuNeutral steviadroppar, motsvarande ca 1 2/3 krm (vanilj och/eller neutral)
ca 2 ½- 2 2/3 dl riven kokos

60 gram mörk choklad
10 gram kokosolja
ca 5 droppar NuNeutral steviadroppar (vanilj och/eller neutral)

 

Smält smöret och blanda väl med mascarpone. Tillsätt sötning och riven kokos. Låt kokosröran stå i kylen i ca ½ timme tills den stelnar. Rulla därefter till bollar. Smält den mörka chokladen tillsammans med kokosoljan och tillsätt ca 1 tsk stevia strö. Doppa bollarna i chokladen och lägg på bakplåtspapper. Låt stelna i kylen!

Tips till påskägget!

on onsdag, 27 mars 2013. Posted in LCHF/low carb

Idag är det nog första gången på en vecka som jag haft tid att ta en härlig morgonpromenad. Det var verkligen skönt att starta dagen med att komma ut i det fina vädret! Resten av dagen fram tills nu har spenderats med att baka (min systers man, Morgan, fyller år imorgon!), jobba ett kort arbetspass och lite plugg.
 
Nu är det bara tre dagar kvar till påskafron och jag kan tänka mig att det bakas påskgodis hos många därute! jag tänkte bidra med lite inspiration iför påskbakandet med detta inlägg med några tidigare recept!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chokladkaka med avokado - igen

on måndag, 25 mars 2013. Posted in NuNaturals, LCHF/low carb

Ni missade väl inte tävlingen i förra inlägget där ni kan vinna fyra flaskor av smaksatt stevia (naturliga smaksättningar) från NuNaturals? jag har testat dessa produkter med gott resultat. Jag gjorde om en av mina absoluta favoritkakor, nämligen chokladkaka med avokado, och använde mig av en blandning av deras flytande stevia (naturell) och av deras sockerersättnmingsströ (kallad PreSweet Tagatose, 92% sött som socker). PreSweet Tagatose går bra att ersätta mot stevia strö eller liknande, då de nästan har samma sötningsstyrka. För att se det ursprungliga receptet kolla HÄR!

Idag har jag haft mitt andra skype-möte med min handledare, och denna gång var det som tur var inte samma "grillning" som förra gången. Det gick smidigt, och pågick under 20 minuter. Eventuellt berodde det på att det var ett antal stycken han skulle hinna md på under enbart 2 timmar!

 
 

Chokladkaka med avokado

3/4 mogen avokado
1 ägg
1 dl mandelmjöl
3 msk riven kokos
3 msk hasselnötmsjöl
3 msk kakao
½ dl mjölk
3 msk NuNaturals PreSweet Tagatose (eller stevia strö)
ca 15 droppar NuNatrurals Vanilla Stevia
1 tsk bakpulver

Sätt ugnen på 175 grader. Mosa en avokado och blanda ner de torra ingredienserna. Tillsätt ägget och mjölken och rör om väl. Bröa en springform av mindre storlek (12 centimeter) och häll i smeten. Grädda i mitten av ugnen i ca 13 minuter. Låt kakan stå till sig i minst ett halv dygn (alternativt grädda kakan några minuter extra).

 

NuNaturals Stevia-tävling

on måndag, 25 mars 2013. Posted in NuNaturals, Tävling

Jag har fått testa NuNaturals olika slags steviaprodukter, vilket har varit spännande och såklart gott! Jag har även fått möjligheten att till fyra stycken läsare lotta ut fyra stycken flaskor med stevia, naturligt smaksatta med vanilj, citron, apelsin och choklad! Läs gärna mer på deras hemsida https://nunaturals.com/ om ni vill veta mer om respektive produkt. Jag kommer såklart även att dela med mig av mina recept som jag bakat med dessa produkter.
 
För er som tycker att produkterna låter spännande och vill köpa något från NuNaturals, ange koden BLG0613 när ni ska betala, så får ni hela 15% rabatt på det totala köpet.
 
För att vara med i tävlingen skriver ni en kommentar om att ni vill vara med. Gilla gärna deras facebooksida om ni har facebook! Tävlingen pågår hela veckan, och avslutas därmed  på söndag (31/3) natt. Vinnarpaketen kan skickas utomlands, och ni behöver därför inte bo i Sverige för att vara med och tävla! Hör gärna av er om något är oklart!
 
 
 
 
Produkterna som ni kan vinna är en av respektive falskor (dvs totalt 4 flaskor med olika smaker) är:

Lemon NuStevia Liquid, Alcohol-Free, 2 oz. Bottle

Orange NuStevia Liquid, Alcohol-Free, 2 oz. Bottle

Peppermint NuStevia Liquid, Alcohol-Free, 2 oz. Bottle

Chocolate NuStevia Liquid, Alcohol-Free, 2 oz.Bottle

 
 

LCHF-våfflor

on söndag, 24 mars 2013. Posted in LCHF/low carb

Nu är jag hemma från den mycket trevliga vistelsen på Stjärnholmsslott. Vi var 10 stycken som firade Arturs farfars 90-års dag, med middag, övernattning och trevligt sällskap. Artur och jag hade tur och fick tydligen det finaste rummet (fast vi blev bjudna på resan av hans pappa!). Måste säga att det var skönt att komma iväg en liten sväng, och därmed få lite välförtjänd avkoppling!
 
Alla vet väl att det är våffeldagen imorgon? Jag lade upp ett recept på bananvåfflor igår, men nu kommer ett recept som är mer LCHF-style. Mycket goda att äta med bär och grädde (eller ricotta som jag brukar göra)!
 

LCHF-våfflor – 3 stycken

2 ägg
4 msk vispgrädde
1 msk mandelmjöl
2 tsk fiberhusk
½-1 tsk stevia strö
½ krm vaniljpulver
ev lite, lite salt

Vispa lätt ihop alla ingredienser. Låt gärna våffelsmeten svälla i ca 5 minuter. Lägg en klick smör i våffelgärnet och pensla gärna med smör, så att det blir jämnt fördelat. Grädda våfflorna i gärnet i ca ½ minut. Servera med grädde/ricotta och bär!